HISTÓRIA DOMU STAVBÁRSKA 40, 42 - PENTAGON

Pentagón je bytový dom na Stavbárskej ulici v Bratislave, v mestskej časti Vrakuňa. Je to panelák postavený do tvaru päťuholníka, preto dostal aj túto prezývku. Pentagón postavili v roku 1970, keď bola výstavba sídliska Medzi jarkami v plnom prúde a vtedy dom slúžil ako ubytovňa stavbárov, podľa toho je pomenovaná ulica. Ako ubytovňa slúžili jeho obyvateľom jedno a dvojgarsónky, neskôr sa tie začali používať aj ako sociálne byty. Celý dom je postavený v poloblúku a vo vnútornej časti tak vznikol park, oddelený od hlavnej cesty miernym svahom. Určite by to bolo veľmi príjemné miesto na posedenie alebo na hru z deťmi, nebyť zlej povesti a pohybu bezdomovcov, narkomanov a iných neprispôsobivých osôb.

bezdomovci v pentagone pentagon predávkovanie

To čo mohlo byť príjemným miestom na bývanie sa pomaly stávalo nočnou morou pre obyvateľov domu no i celého okolia. Nebolo nič zvláštne, že cestou k svojmu bytu musel slušný človek prekračovať rôzne ľudské „produkty“, alebo samotných ich producentov, ktorými boli „zdrogovaný“ narkomani alebo bezdomovci neraz pod vplyvom alkoholu, všade bol neuveriteľný zápach, špina, pohodené striekačky, či kondómy. Cena bytov preto výrazne klesla a bolo veru veľa ľudí, ktorí by sa nechali dobrou cenou zlákať, kým toto miesto nenavštívili. A tak byty pomaly skupovali osoby neprispôsobivé a drogový díleri, v čoho dôsledku sa stal z Pentagonu drogový supermarket.

Pre Vrakuňu, inak veľmi príjemnú a pokojnú časť Bratislavy, to bola a stále je rakovina, ktorej liečba bude trvať veľmi dlho a určite bude na to potrebné veľké odhodlanie a statočnosť všetkých slušných ľudí, ktorý v Pentagóne žijú.

home