PILOTNÁ REALIZÁCIA - ROVNIANKOVA 14

V roku 2001 bol vybraný prvý obytný dom v Petržalke. Bol to dom s dlhou históriou páchania trestnej činnosti v jeho priestoroch ako prepadávanie, podpaľačstvo, distribúcia drog čo vytváralo obraz veľmi zlého susedstva. Dom s 107 bytmi bol postavený v roku 1978 a v roku 2000 prešiel do vlastníctva jeho obyvateľov. Noví vlastníci vytvorili prvý výbor domovej samosprávy, ktorý začal aktívne pracovať a mal obrovský záujem na zlepšení bezpečnosti objektu. Súhlasili z našou ponukou a 26.júna 2001 bol spustená skúšobná prevádzka systému, ktorá dopadla veľmi úspešne.

rovniankova14 rovniankova14 rovniankova14


Od toho momentu je dom non-stop zabezpečený systémom DEK. Po niekoľkých mesiacoch od spustenia systému do prevádzky sa odsťahovali drogový díleri dovtedy znepríjemňujúci život ostatných slušných ľudí, nevyskytli sa tu žiadne závažnejšie trestné činy ako krádeže, prepadnutia alebo spomínané podpaľačstvo. Z priestorov domu zmizli bezdomovci i sfetovaní narkomani. Dokonca na trhu nehnuteľností stúpla cena týchto bytov.

Prístupový systém bol základným predpokladom pre ďalšiu revitalizáciu celého obytného domu. Musíme ešte raz zdôrazniť, že úspech pilotného projektu bol veľmi závislý od aktívneho prístupu členov domovej samosprávy. Ich práca pri presadzovaní zmien a ich pozitívne pôsobenie na správanie sa obyvateľov domu prispelo výraznou mierou ku konečnému výsledku a tým je bezpečné bývanie pre každého, kto v dome oprávnene býva. v okolí stoja ďalšie obytné domy, ktoré nasledovali príklad Rovniankovej 14 a za menej ako rok sa stala komunita v tejto časti Petržalky bezpečnejšia.


foto dom pred realizáciou projektu
foto priprava kancelarie domu
foto dom po zrealizovaní technickej časti projektu
foto prezentovanie pilotnej realizácie
foto prvý dom pod zvýšeným dohľadom polície


home