logo1logo2
logo3

12.12.2006; Sme; príloha Bratislava, s. 24; GUROVÁ Dagmar

Starosta by chcel do Vrakune viac policajtov

Novozvolený starosta Vrakune Ladislav Fatura vo svojom volebnom programe sľuboval zvýšenie bezpečnosti a riešenie situácie v okolí bytového komplexu Pentagon, kde "nakupujú" užívatelia drog, aj v celej mestskej časti.

Starosta Fatura je policajt, býva v blízkosti Pentagonu. Hovorí, že na to, aby polícia mohla proti dílerom zakročiť, potrebuje prichytiť ich s väčším množstvom návykových látok. Povolenie na domovú prehliadku sa však nedá získať ľahko. Ďalším problémom je dostať sa do bytu skôr ako díleri drogy zničia. Nekompromisné doriešenie otázky drog chce dosiahnuť zvýšenou kontrolou lokality. Život by mali dílerom skomplikavať neustále prítomné policajné hliadky. Vrakuňa však zatiaľ má len jedného okrskára. Proti názoru niektorých obyvateľov, že problém by sa dal riešiť dôraznejšie, sa mestská polícia ohradzuje nedostatkom policajtov. Fatura chce preto dosiahnuť, aby mesto zamestnávalo viac policajtov.

"Jeden okrskár na to nestačí. V rokovaniach s primátorom chcem tlačiť na navýšenie stavu mestskej polície," hovorí. V tom by ho vraj mali podporiť aj ďalší starostovia. Fatura chce, aby aj štátna polícia posilnila hliadky.

Pentagon pôvodne slúžil ako ubytovňa, donedávna tam chýbali základné bezpečnostné opatrenia, pre obidve časti budovy je len jeden spoločný vchod. Neprispôsobiví obyvatelia a díleri postupne vytláčali ďalších obyvateľov, ktorí sa snažili odsťahovať. Zlé meno lokality a pokles cien bytov využili díleri drog, ktorí si kúpili viaceré byty. Niekoľko obyvateľov sa podmienky bývania v Pentagone už rok snaží zlepšiť v spolupráci s miestnymi poslancami a bezepčnostnou firmou.

Začali rozbiehať projekt Drogyvon, ktorý by mal nákupcom a predajcom drog čiastočne obmedziť nerušený pohyb. Správca bytov v Pentagone Igor Vasiľ povedal, že s novým starostom chce na zvýšení bezpečnosti spolupracovať. Zmeniť by sa malo aj prostredie malého trhu pred Pentagonom. Cez deň je v okolí stánkov veľa opitých ľudí. Trh už je na území Podunajských Biskupíc, Fatura sa preto chce dohodnúť s tamojšou starostkou na zvýšenej kontrole a dodržiavaní zákazu pitia alkoholu na verejnosti.

Pohodené striekačky, špina a zničené domy sú dôsledkom koncentrácie dílerov drog v okolí Pentagonu. Novozvolený starosta Vrakune sľubuje, že problém vyrieši.


home