logo1logo2
logo3

Dagmar Gurová, denník Sme, 9.2.2009

VO VRAKUNI ŽIVOT EŠTE NEBEZPEČNEJŠÍ
Mestská časť chce viac policajtov, hlavne peších. Polícia tvrdí, že ich počty sú naplnené. Najviac kontrolujú Pentagon, po niekoľkých rokoch tam už vidno zmenu. Súvisí to aj s projektom Drogy von.

VRAKUŇA. Vlani sa vo Vrakuni stalo viac trestných činov ako rok predtým. Pribudli hlavne vlámania do bytov a áut. V Pentagone na Stavbárskej – v dome, kde sú dlhodobé problémy s drogami, sa naopak situácia výraznejšie zlepšila. Zhodujú sa na tom polícia aj miestna samospráva.

Minulý rok sa vo Vrakuni stalo 704 trestných činov, o 52 viac ako v ten predchádzajúci. Policajný riaditeľ okresu Bratislava II Csaba Faragó povedal, že z nich objasnili 213, o jeden viac oproti roku 2007. „Stále však zostáva vysoký nárast trestnej činnosti.“

Vlani vo Vrakuni nikoho nezavraždili, ale došlo k znásilneniu, lúpežiam a mravnostnej kriminalite. „Najsilnejšie zastúpenie má majetková kriminalita – 365 trestných činov,“ povedal Faragó. Do tejto kategórie patria krádeže áut, ktorých je už o niečo menej, vlámania do vozidiel a bytov, ekonomická kriminalita.


Oveľa viac vlámaní
„Výrazne vzrástli vlámania do bytov.“ Pred dvoma rokmi ich bolo 11, objasnili dve vlámačky. Vlani zaznamenali 25 vykradnutých bytov, vinníka našli v desiatich prípadoch. Vykrádačky sa dejú v celej mestskej časti, nedá sa označiť najkritickejšia lokalita.

Vrakuňa má podobne ako iné mestské časti problém aj s vykrádaním áut. „Najdôležitejšia je prevencia,“ povedala hovorkyňa Vrakune Jasmína Matúšová. Policajtov je málo, takmer sa pre to nič nerobí. Matúšová hovorí, že zlodejom sa darí aj pre nepozornosť obyvateľov.


Policajtov je vraj dosť
Prílev policajtov do vrakunského obvodného oddelenia by podľa nej umožnil poslať viacerých do terénu. „Dobré by bolo, keby pribudli pešie hliadky,“ hovorí. „Motorizované nemajú vždy prehľad, o tom, čo sa deje na chodníkoch a medzi autami.“

Dodala, že mestská časť môže o nových policajtov len žiadať. „Vývoj kriminality monitorujeme každý mesiac. Starosta Ladislav Fatura sa opakovane snaží o zlepšenie.“

Zároveň by si väčší pozor mali dávať aj samotní Vrakunčania. Matúšová hovorí, že ich na to vyzývajú na webovej stránke aj v miestnych novinách.

„Počty policajtov sú v súčasnosti naplnené,“ povedala zástupkyňa bratislavskej policajnej hovorkyne Tatiana Kurucová. Hliadky velia z vrakunského oddelenia a pridáva sa k nim aj pohotovostná motorizovaná jednotka z krajského riaditeľstva polície.


Najviac strážia jeden dom
Viac policajtov kontroluje Pentagon. Vrakunský miestny úrad aj polícia tvrdia, že oproti roku 2006 je to tam oveľa lepšie. „Situácia v dome je stále špecifická, ale výrazne cítiť nápravu,“ povedala Matúšová. Policajti robia pravidelné kontroly aj prehliadky domu. „Kontrolujú chodby, schodištia a priestupky riešia na mieste.“

Pred dvoma rokmi začali nasadzovať hliadky k Pentagonu od 8.00 do 24.00. Peter Grečko, ktorý pracuje na projekte Drogy von, ho označil za najviac sledovaný dom na Slovensku. Zlepšenie súvisí vo veľkej miere aj s opatreniami, ktoré priniesol tento projekt. Nie je to len kamerový systém, ktorý kontroluje vstupy do kritických vchodov na Stabárskej 40, 42. Filozofiou je zapojiť do riešenia problémov aj miestnu komunitu.

Vrakuňa projekt finančne podporuje. Starosta Fatura hovorí, že za osem mesiacov v roku 2006 sa v Pentagone stalo 180 trestných činov a 427 ľudí predviedli na políciu. Počet výjazdov do Pentagonu je teraz približne o 25 percent nižší a kriminalita v ňom celkovo klesla o 20 percent.

Vo Vrakuni je policajtov málo. Podľa hovorkyne bratislavskej polície sú však počty naplnené.


home