logo1logo2
logo3

Sme, 3. 10. 2008

PENTAGON SA ZLEPŠIL
Ako riešiť kriminalitu spojenú so šírením drog sa prišli do Bratislavy pozrieť experti z Čiech.

VRAKUŇA. Projekty Bezpečné bývanie a Drogy von vraj nemajú konkurenciu v celej Európe. Povedala to riaditeľka odboru prevencie kriminality českého ministerstva vnútra Jitka Gjuričová.

Počas trojdňovej bratislavskej konferencie expertov na boj s drogami jej predstavili projekty zamerané na prevenciu na veľkých sídliskách. Išlo najmä o Petržalku a Vrakuňu.

Podľa autora a manažéra oboch projektov Petra Grečku zatiaľ pomohli Pentagonu vyliečiť problém s kriminalitou a drogami na 50 percent. „Ak mal niekto pocit, že po zavedení projektu díleri prestanú predávať drogy, nestalo sa tak,“ konštatoval. No život v Pentagone sa aj tak výrazne zmenil. „Už sa nedá ako v minulosti dostať do domu 24 hodín denne, obyvatelia sa už nemusia báť, že stretnú narkomanov na schodoch.“

V bytovom komplexe sa zmenil celý systém vstupu a užívania spoločných priestorov, ktoré sú neustále monitorované kamerovým systémom a pod dohľadom strážnej služby. Pre obyvateľov objektu bol špeciálne vypracovaný domový poriadok a upravená zmluva o výkone správy.


home