logo1logo2
logo3

Milan Čupka, Pravda, 3.10.2008

PENTAGÓN: DROGY SÚ STÁLE DNU
Ihla injekčnej striekačky prechádza kožou a vypľúva svoj omamný obsah do žily narkomana.

Známa scéna z vrakunského paneláku zvaného Pentagón stále nemizne. Má mnoho repríz každý nový deň. Na rozdiel od minulosti sa však už neodohráva na chodbách, skôr za dverami dílerských bytov. To je asi najvýraznejší úspech projektu Drogyvon, ktorý mal zvýšiť bezpečnosť v neslávne známom bytovom dome na Stavbárskej ulici.

"Vďaka magnetickým kľúčom sa sťažil vstup do domu, na chodbách a v spoločných priestoroch je konečne čistejšie, lenže niektoré problémy stále pretrvávajú," hovorí Miroslav Izakovič, ktorý v dome býva od roku 1989. Problémy mávajú najmä deti a ženy. Narkomani totiž vyčkávajú pred vchodom a spolu s nimi sa pretlačia cez bránu.

Izakovič ale dodal, že po štarte projektu Drogyvon už nestretáva toľko toxikomanov na chodbách. "Predtým bolo bežné, že si drogu pichali niekde na schodoch, dnes je to už zriedkavé." Potvrdila to aj polícia, ktorá v okolí tohto domu rieši len minimum prípadov násilnej trestnej činnosti. "Drvivú väčšinu prípadov tvoria drogy," povedal šéf poriadkovej polície druhého bratislavského okresu Viliam Adamec.

Drogy teda v Pentagóne ostali. Problémom je napríklad, že zákon neumožňuje rýchly postup proti dílerom. Zber podkladov pre povolenie na domovú prehliadku je práca na jeden až dva mesiace. Díleri sa však vedia brániť operatívne. "Majú svojich informátorov, ktorí im dajú včas vedieť, že sa blíži policajná hliadka. Potom rôznymi fintami, napríklad po špagáte z bytu do bytu, drogy včas uložia na iné miesto," dodal Adamec.

Domové prehliadky napriek tomu polícia robí. Len v tomto roku ich bolo celkovo osem a ďalšie sa pripravujú. Podľa starostu Vrakune Ladislava Faturu však samotné zničenie drogovej scény v Pentagóne celej oblasti nepomôže. "Ak nebudú mať narkomani drogy v tomto dome, jednoducho si nájdu iný vhodný objekt, ktorý nie je dostatočne dobre strážený a presunú sa tam," vysvetľoval.

V projekte Drogyvon 2, ktorý by sa mal začať ešte tento rok, chcú preto jeho autori dbať predovšetkým na prevenciu. "Technické zabezpečenie domu a nový prevádzkový režim totiž nedokážu zastaviť predaj drog bez podpory kompetentných osôb," vysvetľoval autor projektu Peter Grečko. Druhú časť protidrogového projektu má sprevádzať veľká informačná kampaň. Vylepšiť sa má aj kamerový systém v dome.


home