logo1logo2
logo3

Darmar Gurová, Dennik SME, 9.12007

OBYVATELIA OD ZMIEN ČAKALI VIAC
Bezpečnostné opatrenia v Pentagóne nestačia, obyvatelia žiadajú pomoc.

Pred necelým rokom v Pentagone na Stavbárskej 40, 42 zaviedli prísnejšie bezpečnostné pravidlá. Mali zlepšiť čistotu vo vchodoch a obmedziť ľudí, ktorí sem prichádzajú pre drogy. Prednedávnom tu polícia pri razii našla zatavené striekačky a papierové skladačky.

Opatrenia platia slušní
Obyvatelia domu však od represívnych opatrení čakali výraznejšie zlepšenie. „Objavujú sa otázky, prečo je to tak, kto za to môže," hovorí manažér projektu Drogy von Peter Grečko. „Nie je to len o počte zásahov, ale o efektivite, akú to prináša." Vznikla tu zvláštna situácia. Slušní obyvatelia platia za bezpečnostné služby, ktoré majú obmedziť negatívne pôsobenie vlastníkov bytov, ktorí predávajú drogy. „Ak by ľudia z výboru vlastníkov rezignovali a nesnažili sa hľadať riešenie, technický systém by zlyhal."

Monitorovanie vstupov
Monitorovanie vstupov, ktoré je súčasťou opatrení, ukazuje, že niektorí obyvatelia mesačne otvoria hlavný vchod vyše tisíckrát. Púšťajú užívateľov, ktorí si prišli kúpiť dávku. „Bežná rodina, ktorá má aj psa, to urobí 166-krát, čo je desaťnásobný nepomer," hovorí Grečko. Dodáva, že zatiaľ sa vo vchodoch darí udržiavať takú bezpečnostnú situáciu, aká tam je. Predaj drog a pohyb nežiaducich návštevníkov však neprestal. Grečko povedal, že so zástupcami vlastníkov bytov požiadali políciu o vytvorenie pracovného tímu, v ktorom by pracoval miestny policajt, vyšetrovateľ, zástupca protidrogovej jednotky, prokuratúry aj sudca.

Narkomani sa „sťahovali"
„Pomôcť by mohli zmeny v zákone, ktoré by jasnejšie definovali postih negatívnych vlastníkov bytov." Zatiaľ zákon umožňuje len nechať ich zaplatiť to, čo míňajú pri užívaní spoločných častí. To chcú využiť v Pentagóne - tí, čo nadmerne otvárajú vchod, budú priplácať za to, že častejšie svietia či používajú výťah. Užívatelia drog sa po zavedení opatrení vo vchodoch 40, 42 začali presúvať aj do čísel 34,36. Tie sa preto tiež zapojili do bezpečnostného programu. Pentagón nepatrí k jediným domom s drogovým problémom. Grečko povedal, že pripravujú opatrenia aj v Modrom dome na Čapajevovej a na Kopčianskej 88,86.


home