logo1logo2
logo3

Pravda, 3.12.2007

VRAKUŇA ZATIAĽ DÍLEROV NEVYHNALA
„Oproti tomu, čo tu bolo, sa situácia zlepšila asi o 50 percent“
Peter Grečko, autor projektu Drogyvon


VRAKUŇA (bum) - Budova Pentagónu na Stavbárskej ulici vo Vrakuni zostáva aj rok po rozbehnutí veľkého bezpečnostného projektu drogovým hypermarketom. Díleri a narkomani postupne našli metódy, ako obchádzať zavedené opatrenia. Ostatní obyvatelia domu teraz v spojení s radnicou a políciou pripravujú ďalšie kroky. Majiteľka bytu na Stavbárskej 42 hovorí, že drogy sa v Pentagóne vo veľkom predávajú ďalej. Meno pre bezpečnosť rodiny zverejniť odmieta. „U nás sú najväčším problémom dva, možno tri byty. Horšia situácia je vo vedľajšom vchode, tam je to doslova katastrofa," uviedla žena.

Kamerový systém nezabránil predaju
Projekt Drogyvon začal v Pentagóne fungovať vo februári. Časť peňazí poskytla Vrakuňa, časť Rada vlády pre prevenciu kriminality. Obyvatelia svojpomocne vyčistili spoločné priestory a výťahy. V spolupráci so súkromnou firmou rozmiestnili kamery. Hlavný vchod, schodisko a výťahy sú prístupné len s použitím magnetických kľúčov. Systém zaznamenáva čas a počet vstupov každého obyvateľa domu. Jednému z najväčších dílerov takto počítač narátal aj 150 použití kľúča za deň. Podľa výsledkov poslednej ankety medzí zástupcami vlastníkov bytov sa 70 percent z nich zhoduje v tom, že situácia s predajom drog sa nezmenila. Aj autor projektu Peter Grečko pripúšťa, že drogy sa z Pentagónu dostať nepodarilo. Zvýšila sa však podľa neho bezpečnosť a čistota v dome. „Oproti tomu, čo tu bolo, sa situácia zlepšila asi o 50 percent," konštatuje Grečko s tým, že v projekte treba pokračovať. Ďalším plánovaným krokom bude oslovenie krajského policajného šéfa Pavla Bratha so žiadosťou o zriadenie špeciálneho tímu.

Narkomani vchádzajú bez kľúčov
Napriek všetkým opatreniam mieria narkomani do Pentagónu aj naďalej. Vyčkávajú pri bráne, kým príde niekto s kľúčom a potom sa prešmyknú dnu. „Nie každý má odvahu postaviť sa im na odpor. V poslednom čase sú agresívni," hovorí domáca. Pomôcť sa podľa nej snaží vedenie Vrakune aj polícia. Protidrogová jednotka tu však zasahovala iba raz, dodáva. Veľkú raziu s názvom HAD urobili policajti ešte na konci februára. Zadržali väčšie množstvo drog a obvinili sedem ľudí. „Vyšetrovanie prípadu pokračuje. Obvinených je naďalej päť ľudí, traja z nich sú stále vo väzbe," uviedla Andrea Poláčiková z policajného prezídia.

Obyvatelia domu píšu petície a sťažnosti. Žiadajú lepšiu ochranu zo strany štátu. Miestna polícia odmieta, že by sa situáciou nezaoberala. Súčasné počty strážcov zákona však nestačia. „Dá sa povedať, že tento rok sa situácia v Pentagóne vyhrotila. Vo februári sme preto pristúpili k mimoriadnym opatreniam. Konať však môžeme len v rámci svojich možností," uviedol šéf poriadkovej polície druhého bratislavského okresu Viliam Adamec.

Samostatná hliadka
Od polovice februára do konca mája okresné policajné riaditeľstvo vyčlenilo pre Pentagón samostatnú hliadku. Policajti dostali Vlastné magnetické kľúče ku vchodom, aby mohli kontrolovať aj jednotlivé poschodia. „Bolo tam zadržaných vyše sto osôb, ktoré mali pri sebe omamné látky, alebo sme zistil, že je po nich vyhlásené pátranie pre rôznu trestnú činnosť," dodal Adamec. V okolí sa podľa neho znížil počet lúpež¬ných prepadnutí a vlámaní do áut, ktoré majú na sve¬domí často práve zúfalí narkomani. Po nejakom čase však museli strážcovia zákona zovretie uvoľniť. Potrebujú totiž zasahovať aj v iných lokalitách mestskej časti.

Ani pri naplánovaných prehliadkach dílerských bytov sa pritom polícii nepodarí vždy drogy zadržať. Svoje opatrenia totiž zaviedli aj díleri. Na príchod policajných áut alebo podozrivý pohyb ich včas upozornia komplici postávajúci pri vchode. Starosta Ladislav Fatura, ktorý nastúpil do funkcie pred rokom, má riešenie situácie v Pentagóne vo svojom programe. Je bývalý policajt, kandidoval ako nezávislý. V máji miestne zastupiteľstvo schválilo ďalší postup. Dalo vypracovať bezpečnostný audit a nariadilo prednostovi vyhľadať možnosti získania grantov, aj zo zdrojov Európskej únie.


home