logo1logo2
logo3

Dagmar Gurová, Dennik Sme, 6.3.2007

Narkomani sa presunuli
BRATISLAVA - Projekt Drogy von si vyžiada spoluprácu s obyvateľmi v okolí Pentagonu

Problémy s drogami, ktoré sa s Pentagonom spájali najviac, majú už aj niektoré vchody v susedstve. Opatrenia na Stavbárskej40 a 42 čiastočne pomohli. Potvrdili však, že na zvýšení bezpečnosti by mali spolupracovať domyv celej lokalite.

Bezpečnostné opatrenia v rámci projektu Drogy von podstatne zlepšili niektoré oblasti života v Pentagone. Súčasne vznikli nové problémy. Vo vchodoch na Stavbárskej 40, 42 je čistejšie.Počet ľudí, ktorí tu kupujú drogy, príliš neklesol, na chodbách sa však zdržujú menej. Časť z nich sa presunula na Stavbársku 34, 36. Obyvatelia už poslali petíciu na vrakunský miestny úrad.

„Ešte v decembri sme informovali správcu bytov na Stavbárskej 34, 36, že projekt Drogy von by mohol ovplyvniť aj život v týchto bránach,“ povedal Peter Grečko z firmy, ktorá sa podieľa na projekte. „Naozaj sa stalo, že s neprispôsobivými ľuďmi majú väčšie starosti.“ Grečko dodal, že projekt, ktorý sa pôvodne sústredil na Pentagon, by mal zahrnúť celú lokalitu. „Treba sa zamyslieť nad väčšou spoluprácou domov, ktoré majú problémy. Zapojiť by sa mali aj tie, kto­rých sa nepríjemnosti zatiaľ nedotkli. Pripravili by sa na to, ako postupovať, keby sa situácia zmenila.“

Dopad opatrení na susedné domy sleduje aj vrakunská samospráva. Starosta Ladislav Fatura povedal, že ak bude treba, mestská časť pomôže pri riešení problémov. V krátkom čase majú prebehnúť rokovania so zástupcami vlastníkov a správcom vchodov 34, 36.

Pentagon sa stal známy predajom a užívaním drog na chodbách a v bytoch. Pred mesiacom jeden z vchodov obyvatelia upratali. Odvtedy v ňom platia špeciálne bezpečnostné opatrenia. Grečko upozornil, že čistota v dome je lepšia o 60 percent.

„Podobá sa teraz horším domom v Bratislave, ale už nie je najhorší,“ vysvetlil. Povedal, že počet neprispôsobivých návštev a predaj drog sa vo veľkej miere neznížil. „Našli nový spôsob, ako sa v prísnom režime správať. Obmedzuje ich, ale neohrozuje.“Dodal, že negatívne správanie by vyriešila len zmena v zákonoch. Díleri a užívatelia drog už však nezaberajú chodby, stiahli sa do bytov. „Viditeľnosť predaja a užívania drog sa znížila o 80 percent,“ potvrdil Grečko. Povedal tiež, že zlepšenia súvisia aj s výrazným posilnením policajných hliadok.


home