logo1logo2
logo3

Pravda, 2. 10. 2008

VO VRAKUNI REALIZUJÚ PROJEKT BEZPEČNÉ BÝVANIE
BRATISLAVA. Hlavným cieľom projektu Bezpečné bývanie je vytvorenie takých preventívnych predpokladov, aby sa v obytných domoch predišlo stretu prípadnej obete s páchateľom. Štruktúra projektu predpokladá vytvorenie organizačného a technického zabezpečenia, ako aj spoluprácu s verejnoprávnymi organizáciami.

Projekt Bezpečné bývanie stále prebieha a postupne prechádza inovačným procesom. Dnes ho spoločne predstavili na tlačovej besede v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa zástupcovia miestnej samosprávy, polície SR a Rady vlády pre prevenciu kriminality. O skúsenosti zo Slovenska sa po tri dni zaujímali aj hosťujúci predstavitelia polície z ČR.

Podľa autora projektu Petra Grečka systém preventívnych opatrení zvyšuje bezpečnosť obyvateľov domu, znižuje anonymitu medzi obyvateľmi, obmedzuje riziká pohybu neoprávnených osôb v priestoroch domu, čím v konečnom dôsledku obmedzuje riziká páchania trestných činov a priestupkov. Vo Vrakuni je projekt pilotne zameraný na panelový obytný blok nazývaný Pentagón, smutne známy početnou, osobitne drogovou trestnou činnosťou. Miestna časť už od roku 2006 úspešne realizuje Greškov program Drogy von.

Predchádzajúce skúsenosti s uplatnením projektu v bratislavskej mestskej časti Petržalka priniesli až 40-percentné zníženie kriminality v obytných blokoch. Podstatne poklesli prípady krádeží vlámaním do bytov, prejavy vandalizmu a trestná činnosť spojená s drogami.


home