logo1logo2
logo3

Dagmar Gurová, Denník Sme, 9.1.2008

NA KOPČIANSKEJ SKÚŠAJÚ VRÁTNIKOV
Dílerov drog a problémových návštevníkov na Kopčianskej majú odradiť prísnejšie vrátnice Domy na Kopčianskej 86 a 88 sa zapojili do projektu bezpečné bývanie. Magistrát v nich vymenil bezpečnostnú službu, ktorá na vrátnici kontroluje cudzích. Domáci by dali prednosť technike, tú vraj nemožno skorumpovať.

Okolie domov na Kopčianskej 86 a 88 pripomína smetisko. Pri kontajnerových stoj'iskách sa vŕšia kopy odpadkov, hoci ich OLO odváža dvakrát do týždňa. Včera doobeda skládku odpratávali dvaja muži. Do kontajnerov sa snažili vhodiť starú záchodovú misu, zápasili s kusmi dreva a ďalšími, už tak¬mer neidentifikovateľnými objektmi. Magistrát sa teraz pokúša aj o zmenu vnútri domov, kde má svoje byty.

Na neslušných nájomníkov chce mesto pritlačiť
Táto lokalita je známa predajom drog, koncentráciou neplatičov a neprispôsobivých obyvateľov. Medzi nimi žijú aj slušné rodiny.„Je to dlhodobý problém. Rozhodovali sme sa medzi tým, Či vysťahovať slušných nájomníkov, alebo tlakom na tých druhých, aby vznikol štandardný, slušný nájomný dom," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Potvrdila, že mesto zvolilo druhú možnosť. Byty na číslach 86 a 88 sa zapojili do projektu bezpečné bývanie, ktorý funguje napríklad vo vrakunskom Pentagóne.

Vrátnikov preverí čas
„V decembri sa namontovalo vstupné dotykové snímanie, aby sa odlíšili domáci od cudzích. Predchádzajúca strážna služba neuspela, od prvého januára ju nahradila nová," hovorí Chudinová. Problém s dílermi a užívateľmi drog sa magistrát niekoľko rokov pokúšal riešiť prostredníctvom vrátnic. Práve to mu však obyvatelia, ktorí chceli zlepšenie, vyčítali. „Vrátnice sa ukázali ako katastrofálny omyl," hovorí muž, ktorý tu býva. „Vystriedalo sa v nich nie¬koľko vrátnikov. Tí slušní vydržali asi týždeň, ostatní začali predávať drogy priamo na vrátnici alebo púšťali dnu ľudí za poplatok."

Obyvatelia skôr dôverujú technike
Včera okolo obeda nás pri pokuse vstúpiť do domu vrátnici spoza malého okienka pri vchode zastavili: „Za kým idete? Musí po vás prísť dole." Povedali, že kontrolujú každého návštevníka bez kľúča. Nové opatrenia podľa obyvateľa priniesli čiastočné zlepšenie, vrátnici pôsobia profesionálnejšie ako tí predtým. Tvrdí, že dostať sa dnu bez kľúča sa aj tak ešte dá. „Závisí to od toho, kto tam sedí. Ľudský faktor je " vždy rušivý element." Dodal, že vstup by mala strážiť technika. „Magnetický čip by mal byť na vstupných dverách aj na výťahoch." Zlú situáciu v oboch domoch obyvatelia pripisujú tomu, že v čase, keď ich spravovalo Staré Mesto, presťahovali sem neplatičov a problémových ľudí. Sťažovali sa tiež, že byty slúžia ako čierne ubytovne. Tvrdili, že tam chodia prostitútky z Panónskej so zákazníkmi alebo si v nich užívatelia drog pichajú svoju dávku.

Vrátnici v domoch na Kopčianskej 86 a 88 kontrolujú návštevníkov. Jeden z obyvateľov však tvrdí, že dnu sa dá vojsť aj bez kľúča. Závisí to vraj od toho, kto tam sedí.home